Papatya Çayının Sizi Şaşırtacak 4 Faydası

Organik Papatya Çayı ile Huzurlu Olun

Herkesin çok sevdiği, bilinen en eski çiçeklerden olan papatyanın şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Olukça kalabalık olan papatyagiller familyasında, en faydalı türü “mayıs papatyası” olarak bilinen, iri ve kokulu cinstir. Papatyalar, yüzyıllar boyunca birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılmıştır. Bu güzel kokulu çiçek, enerjik ve zindelik kaynağı olarak bilinir. Bu yazımızda “Papatya çayının faydaları?”, “Papatya çayı nasıl yapılır” ve “Papatya çayı ne zaman içilmeli?” gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

İşte sizi şaşırtacak 4 mucizevi faydası:

1. Kadınların Vazgeçilmez Çayı

Papatya çayı; adet sancılarını azaltmaya yardımcı olur. Bu faydası sayesinde kadınların çok tükettiği çaylardandır.  Yeni doğum yapmış anneler ise sütlerini artırmak için destek olarak papatya çayını tüketmeye özen gösterir. 

2. Sakinlik ve Huzur İçin

Papatya çayının en bilinen faydalarından biri de, sinirleri yatıştırarak sakinlik vermesidir. Psikolojik olarak zor  zamanlar yaşayan kişilerin papatya çayı tüketmeleri, onları ruhsal olarak rahatlatacaktır. Özellikle yapısal olarak öfkeli ve kolay sinirlenen kişilerin düzenli olarak günde 1 fincan papatya çayı içmeleri önerilir.

3. Sakinlik ve Huzur İçin

Yoğun geçen bir günün ardından dinlenmek ve rahatlamak için bir fincan papatya çayı içilebilir.  Rahatlatıcı özelliği “Papatya çayı uyku yapar mı?” sorusunu akla getirebilir. Uyku sorunları olan birçok kişi düzenli olarak papatya çayı tüketerek uyku kalitesini artırmaktadır. Yatmadan önce içeceğiniz bir fincan papatya çayı uyku rutininizi iyileştirecektir.

4. Terapi Etkili Çay

Ruhsal ve zihinsel gerginlik sonucu yaşanan psikolojik sorunların neticesinde yaşanan gerginlik ve uykusuzluk problemlerinin giderilmesinde rahatlatıcı özelliği olan papatya çayı lezzetli bir içecek olarak tercih edilir. Bunların dışında, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gribin etkilerini azaltmak için tüketilen papatya çayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de destek olur.

Kurutulmuş papatya çiçeklerini kaynamış suyun içinde bekleterek hazırlayabileceğiniz gibi, 5 dakika kaynatarakta tüketebilirsiniz. Yüksek miktarda antioksidan içerdiği için uyku ve sindirim sistemi sorunlarınızı iyileştirecektir.

Çok geniş bir kullanım alanına sahip bu güzel bitki, kafeinsiz çay içmeyi tercih edenler ve kafein tüketimine dikkat etmek zorunda olanlar tarafından tercih edilir. 

Papatya Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Her bitki çayı gibi, papatyanın da fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Günde 2 bardak tüketmeniz, bu bitkinin şifasını almanız için yeterlidir. 2 fincan arasında en az 3-4 saat olmasına dikkat ediniz. Sabah saatlerinde içtiğiniz papatya dinginlik ve enerji verirken, uyumadan önce içtiğiniz papatya ise kaliteli bir uyku sunacaktır. İhtiyaçlarınıza göre çay saatlerinizi belirleyebilirsiniz.

Kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.Her ne kadar bitkisel ve organik olsa da bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Papatya çayı kalorisiz olduğu için diyet programlarınız içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak tatlandırmak için bal ve şeker kullanmaktan kaçınız gerektiğini unutmayın 🙂

Her papatyanın çayı içilmemektedir. Mutlaka organik ve doğal olmasına dikkat edin. Özellikle doğada kendiliğinden yetişen mayıs papatyaları yüksek faydalı organik bitkilerdir. Sitemizden satın aldığınız papatyalar, yaylalardan toplanan ve sadece mayıs ayında yetişen türler olduğu için hem organik hem de çok faydalıdır.

Demleyeceklere afiyet olsun der, papatya çayını evlerinizden eksik etmemenizi dileriz.

Şifa olsun…

%11
45,00 40,00
%20
25,00 20,00
%29

Bitki Çayları

Papatya Çayı 100gr

27,99 20,00
%11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir