Organik Civanperçemi Çayının 6 Faydası

civanpercemi

Yayla dağlarının az bilinen şifalı çiçekleri, Civanperçemleri tatlı sarı renkli kendi has kokusu ile bilinir. İlaç yapımında ve alternatif tıp yöntemlerinde sıklıkla karşılaştığımız bu lezzetli çay bir şifa kaynağıdır. Şifasını ortaya çıkarmak için güzel bir demleme gereklidir. Toplandıktan sonra temizlenen ve bol oksijenli gölge mekanlarda kurutulan bu değerli çiçekler artık içmek için hazır hale gelir.

Demleme Önerisi:

Bir tutam (yaklaşık 3-4 baş) civanperçemi, bir demlik içerisinde, kaynar suya atılır ve ağzı kapatılarak 10 dakika kısık ateşte demlenmeye bırakılır. Bu aşamada içerisine karanfil ve tarçın ekleyebilir, organik bal ile tatlandırabilirsiniz. Civanperçemi çayı, kendi aroması ve hoş kokusu ile lezzetli bir bitki çayıdır. 

civan-percemi-cayi

Dikkat:

Demleme esnasında çok fazla bitki kullanmak tadını acı yapabilir. Demleme süresini doğru ayarlamak oldukça önemlidir. Lütfen on dakikadan fazla demleme işlemi yapmayınız. Bu çayın tadını bozacağı gibi faydalı içerenleri öldürecek ve zararlı bazı birleşenlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Bu özel bitkiyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. 

Organik Civanperçemi Çayının Faydaları:

Civanperçemi çayı ne işe yarar, faydaları nelerdir, gelin birlikte bakalım;

1. Solunum Yolu Hastalıklarına En İyi Çözümdür:

Solunum yolu iltihaplanmalarında ve nefes darlığında en çok önerilen bitkilerin başında civanperçemi çayı gelir, çay olarak tüketerek solunum yollarınızı rahatlatabilir ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanabilirsiniz.

2. Cilt Yenilenmesini Sağlar:

Ciltte oluşan çeşitli deformasyonların iyileşme sürecini hızlandırır ve tedavi eder. Civanperçemi çiçeğinin cilt kuruluğu, kızarıklık, döküntü ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Demlediğiniz civanperçemlerini ılıttıktan sonra, sorunlu bölgeye maske şeklinde uygulamanız yeterli. Bu aşamada çiçeklerin ıslak olması gerekmektedir.

3. Kış Hastalıklarından Korur:

Civanperçemi otunun içerdiği değerli mineraller sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirdiğine inanılır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında tüketilen bu çay, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisini hızlandırabilir ve soğuğa karşı dayanıklılığınızı artırabilir.

4. Bağışıklık Güçlendirir:

Civanperçemi çiçeğinin içerdiği yüksek mineraller sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenecek ve sonbahar ve kış aylarında sıklıkla rastlanan soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklardan sizi koruyacaktır. Kış hastalıklarının tedavisinde de oldukça etkili olan civanperçemi, aynı zamanda soğuğa dayanıklılığı da arttırır.

5. Kronik Halsizliğin Baş Düşmanı:

Düzenli olarak tüketilen, günde bir fincan civanperçemi çayı, vücudunuzdaki çeşitli ağrıların azalmasını ve bahar aylarında sıklıkla rastlanan yorgunluğun ortadan kalkmasını sağlar.

6. Adet Sancılarının En Etkili Çözümü:

Adet sancılarına ve adet döneminde oluşan semptomlara karşı en etkili bitkisel tedavimin civanperçemi çayı içmek olduğunu biliyor muydunuz? Demleme sırasında içerisinde bir tutam papatya çayı eklemeyi unutmayın 🙂 Huzurlu ve rahat bir gün geçirmek işte bu kadar basit.

7. Hemoroid İçin Doğal İlaç:

Civanperçemi hemoroid (basur) hastalığının tedavisinde çok sık kullanılır. Demlediğiniz çayın, Islak ve ılık çiçeklerini tampon şeklinde basurlu bölgeye uygulamak, kısa sürede iyileşme sağlayacaktır.

Civanperçemi çayı faydaları yazımızdan bugünlük bu kadar.

Afiyet olsun, şifa olsun…

%11
45,00 40,00
%20
25,00 20,00
%29

Bitki Çayları

Papatya Çayı 100gr

27,99 20,00
%11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir