Doğanın Mucizesi: Isırgan Otu Çayı

cay-isirgan-otu

Isırgan otu çayı, faydalarının saymakla bitmediği, yenilebilir otlardan olan ve doğanın bize bolca sunduğu mucizevi bitkilerden biridir. Her türlü toprakta yetişebildiği gibi, sulak tarla ve bahçelerde kendiliğinden yetişir. Baharda çiçeklenen ısırgan otlarını toplamak için en ideal zaman yaz sonlarıdır. Yabani otlardan olan ısırgan otunun üzerinde bulunan tüyler çıplak tene değdiğinde  kızarıklık ve kaşıntı yaratır. Bu bitkinin kendini koruma yöntemidir. Bu sayede böceklerden ve zararlı haşerelerden kendini korur. Çok faydalı olan bu mucizevi bitki; A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir, yüksek miktarda antioksidan içeriği sayesinde kanser tedavisine kullanılan alternatif tıp yöntemlerinin vazgeçilmezidir.

isirgan-otu-bitkisi

Isırgan otu çayı, demleme şeklinde tüketildiği gibi bazı yörelerde yemekleri ve börekleri yapılır. Bitkiden şifayı alabilmek için en güzel yöntemlerden biridir. Kan dolaşımını arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanı temizlediği bilinen bu bitki aynı zamanda diyabet tedavisine yardımcı olur.

“nasıl toplanır?” , “çayı nasıl yapılır?”, “aç karnına içilir mi?”, ” kaç gün içilir?” sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz:

Isırgan Otu Çayının Faydaları: Bu Bitki Bir Mucize!

  • İyi bir idrar söktürücü olarak bilinir. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olarak, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bunun yanında; lenfleri uyarır ve böbreklerdeki fazla toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Böbrekler için oldukça faydalıdır. Mesane enfeksiyonlarından ve ödemlerden korur, böbreklerde taş veya kum oluşmasını önler. Böbreklerinizde taş ve kum gibi şikayetleriniz varsa tedavinize ek olarak kullanabilir ve faydasını görebilirsiniz.
  • C vitamini ve demir mineralini bünyesinde bulundurur. Alyuvar üretimini arttırarak kan dolaşımını düzenler. Anemi hastalığının tedavisinde sıkça kullanılmaktadır.
  • Mevsim değişikliklerinde ortaya çıkan alerjik rahatsızlıkları ve  solunum yolu hastalıklarını tedavi eder. İnatçı öksürüklere birebir gelen bu çay, aynı zamanda soğuk algınlığına karşıda korur.
  • Vücuttaki kalsiyum oranının korunmasını sağladığı için kemik sağlığına çok iyi gelir ve osteoporozun tedavisinde kullanılır. Romatizma ağrıları için, ılık ısırgan otu çayı ile masaj yapıldığında ağrıların azaldığı gözlemlenmiştir.
  • Antibakteriyel özelliğe sahiptir, ağız ve diş sağlığı için önemli bir yöntemdir. Isırgan otu çayı ile hazırlayacağınız yüz tonikleri, cildi mikroplardan arındırdığı gibi pürüzsüz ve sağlıklı görünüme kavuşturur. Ayrıca saç için çok faydalı olan ısırgan otu suyunun saçları beslediği bilinir.

Tüm bu faydaları elde etmek için yapmanız gereken tek şey bir bardak ısırgan otu çayı demleyip afiyetle yudumlamak 🙂

kuru-isirgan-otu

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır? Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Taze olarak demleyebilirsiniz, ancak kurutulmuş hali her mevsim içebilmek için daha doğru bir yöntemdir. Bir tutam otu bir su bardağı kaynar su dolu demliğin içine atarak 5 – 10 dakika demleyin. Kaynarken kokusu çıkacak ve aromatik bir tat alacaktır. Daha sonra süzerek 5 dakika dinlendirdiğiniz çayınızı afiyetle içebilirsiniz. Uzmanlar bu çayı günde 2 bardaktan fazla içmemek gerektiğini belirtirler. Aç ya da tok karnına içebileceğiniz gibi yatmadan öncede içebilirsiniz.

Isırgan otu çayı içerken şeker ilave etmekten kaçınmanızı tavsiye ederiz. Eğer kokusunu ve tadını beğenmezseniz karanfil ve nane ile aromalandırmayı, bal eklemeyi, güzel kokusu için bir parça gül kurusu çayı ilave etmeyi deneyebilirsiniz.

Afiyet olsun, şifa olsun…

%11
45,00 40,00
%20
25,00 20,00
%29

Bitki Çayları

Papatya Çayı 100gr

27,99 20,00
%11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir